Aktivizace seniorů a prevence zdravého rozumu

Pravidelný pohyb a trénink paměti je skvělým způsobem, jak se držet v kondici i v pokročilém věku. Aktivizace seniorů je proto velmi důležitým tématem, o kterém je dobré se vzdělávat, i když se této oblasti nevěnujete profesně. Každý má totiž, ať už v rodině, nebo ve svém okolí, osoby staršího věku, o které je potřeba pečovat a není tedy na škodu vědět, co aktivizace seniorů obnáší a jaké činnosti lze v jejím rámci se seniory a lidmi s pohybovým nebo mentálním omezením dělat.

 

Aktivizace pro seniory


Ať už se jedná o aktivizaci v domovech pro seniory, nebo o aktivizaci jednotlivců, u všech starších lidí je sociální a kulturní vyžití nedílnou součástí jejich životů, kterou je potřeba podporovat. Právě pravidelné činnosti, především pak ty skupinové, napomáhají problémy se socializací odbourat a lépe se adaptovat v domovech nebo v novém prostředí. Největší výhodou aktivizace je, že se podíli na lepším uchovávání i rozvoji naučených dovedností a především na udržování fyzického i psychického zdraví seniorů.

 

Aktivizační činnosti pro seniory


Podpořit aktivizaci seniorů není žádná věda. S těmi správnými typy aktivit zaměřenými na pohybovou a mentální terapii zvládne tuto praktiku každý, i když nemá kurz aktivizace. Přinášíme několik praktických tipů na to, jak pomocí aktivizačních technik správně pracovat se seniory.

 

Smyslová aktivizace seniorů


Na začátku aktivizačního tréninku je dobré procvičovat především základní lidské funkce a smysly. Jejich funkčnost se totiž postupem věku pomalu horší a zpomaluje a jejich procvičování by se tedy nemělo zanedbávat ani když ještě dobře slouží. Výbornými nástroji na trénink smyslů jsou například dovednostní a hmatové pomůcky, které slouží především k rozvoji jemné motoriky. Dobře posloužit mohou také oblíbené hry pro seniory, jako jsou šachy a dáma, člověče nezlob se nebo piškvorky.

 

Sociální aktivizace seniorů


Zajistit dostatek pocitu sounáležitosti a podporu sociálního života je jedním z mnoha úkolů aktivizace seniorů. Díky sociálním službám, klubům a dalším zařízením, které vedou programy zaměřené na aktivizaci seniorů, tak mohou starší lidé i během důchodu trávit volné chvíle mezi lidmi a užít si nové zážitky. Sociální centra svým návštěvníkům nabízí mnoho aktivit na posílení fyzické zdatnosti, umělecky a kreativně zaměřené kurzy a nebo spolu s ostatními členy mohou hrát například turnaje ve společenských hrách.

 

Aktivizace osob s demencí


Pro osoby s demencí je vhodné využívat kognitivní techniky zaměřené na poznávací funkce, jejichž procvičováním se zvyšuje výkon paměti a napomáhá ke zlepšování příznaků neurodegenerativních onemocnění. Pro kognitivní trénink lze využít i běžně dostupných pomůcek, nebo karetních a stolních her či hlavolamů. Výborné pomůcky na trénink paměti pro seniory jsou také předměty denní potřeby, jako nástěnné hodiny, denní tisk, fotografie. Nezapomínejte však, že jako trénink občas bohatě postačí také běžný rozhovor, který může navodit mnoho vzpomínek a příjemnou atmosféru.

  • Změneno dne .
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolupracujeme také s magazínem Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4