Firma v SJM a její převod: na koho se obrátit?

Předání firmy mladší generaci není žádný med. Jedná se o poměrně složitý proces, který vyžaduje hodně plánování a příprav. Důležitá je samozřejmě hlavně domluva mezi všemi zúčastněnými stranami. Bez té si o realizaci převodu můžete nechat jenom zdát.


Celou věc navíc může komplikovat vaše manželství, pokud v takovém svazku jste. Pokud chcete provést mezigenerační firemní výměnu, budete muset celou věc prokonzultovat i s manželkou, respektive manželem. Bez toho se rozhodně neobejdete.

Životní partner musí souhlasit


Jakmile uzavřete manželství, veškeré jmění, které pak obě strany nabydou, je společné. A to platí i pro případné zisky, ale i dluhy z firmy jednoho z manželů. V případě, že budete chtít svůj holding předat mladší generaci, musí s tím souhlasit i váš životní partner, a to i v případě, že s firmou jinak nemá vůbec nic společného ve smyslu spoluvlastnictví či řízení.
Má-li tedy dojít k převodu na kohokoliv, musí partner bezpodmínečně souhlasit. To obvykle probíhá bez potíží v rodinách, kde všechno klape jako na drátkách, ale ne všude je to tak růžové. Pokud jsou manželé už delší dobu spolu na kordy a prakticky se spolu nebaví, je převod velmi složitý, ne-li zcela nemožný.
I z toho důvodu je vhodné najmout si zkušené odborníky, kteří mohou situaci pomoci vyřešit nezaujatě a věcně ke spokojenosti všech zúčastněných. Buďte si, ale jisti, že většinou se to bez ústupků z obou stran neobjede.

Profesionální služby


Profesionální služby budou zapotřebí tak či onak, jelikož sami nejspíše převod nezvládnete. Je nutné provést celou řadu právních, daňových i účetních úkonů, které je lepší nechat na expertech.
Ti vás dokáží provést trnitou cestou převodu firmy z vašich beder na bedra pokračovatelů. Největší problémy bývají u rozhádaných manželů, kde obě strany obvykle mají své vlastní představy o budoucnosti firmy. Ale i tyto nepříjemnosti se dají obvykle vyřešit. V případě převodu spoluvlastnického podílu v SJM se doporučujeme obrátit na firmu SAMAK ohledně profesionálního poradenství.

  • Změneno dne .
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolupracujeme také s magazínem Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4